Jak se uzemnit
Proč je uzemňování tak důležité?
Při své práci se napojuji nahoru a už na sobě poznám, že jsem to přehnala - motá se mi hlava nebo mám pocit, že jsem jakoby mimo tělo. A říká se - jak dole, tak nahoře. Od té doby, co jsem se hodně začala napojovat na Zemi, se mi víc otevřelo vědomí směrem nahoru. Potřebuju mít silnou kotvu a pak mě to pustí výš a dál.
TIPY NA UZEMNĚNÍ
1. Dech - máme ho vždy při sobě, takže stačí si dát ruku na břicho (nebo hrudník) a dýchat. Uvědomit si dech a ruku, jak se hýbe spolu s nádechem a výdechem. Jsou pak různá dechová cvičení, která najdete ve skupině Můj svět, moje realita v průvodci č. 12 tady.
2. Tělo - cokoliv, co se týká těla vás uzemní. Takže skákání, dupání, tanec, cvičení (nejen jóga), tření rukou o části těla, masírování chodidel... Doteky - objímání, mazlení s dětmi, milování, masáž, hlazení zvířat...
3. Fyzická práce - jakákoliv práce, ale i koníčky jako vyřezávání ze dřeva, keramika, navlékání korálků... Pokud je to práce s přírodními materiály, pak je to ještě umocněno. Práce na zahradě, s hlínou...
4. Bosá chůze - ta je skvělá a dá se praktikovat i v zimě. Měla jsem z toho strach, ale každý den jsem i za mrazu vyběhla na zahradu a minutu chodila ve zmrzlé trávě. Hned mě to stáhlo do těla a přestala mě bolet hlava.
5. Otužování - v jakékoliv formě, ať už studenou vodou doma ve sprše nebo vyběhnutí jen tak v triku ven v zimě, případně se nahá vyválet ve sněhu. Tady ale doporučuju dát na své pocity a vnímat své tělo. Pro mě je dostačující jen bosá chůze v zimě, protože mám citlivé ledviny.
6. Příroda - lehnout si na trávu, posadit se na zem, objímat stromy, dotýkat se jich nebo čehokoliv v přírodě, dotýkat se kamenů i země, poslouchat ptáky, cítit vůně, máčet si ruce v potoce, koupání v řece, vycházka v přírodě, vzít si kamínek a nosit ho v kapse. Vystavit se slunečním paprskům a vnímat teplo, cítit vítr ve vlasech...
7. Drahé kameny - převážně kameny pro první čakru, tzn. červených a zemitě hnědých barev, např. rubín, jaspis, hematit, granát, kalcit, záhněda, červený korál, býčí oko... Buď s nimi meditovat nebo je mít v ruce či v kapse.
8. Jídlo - zejména čokoláda uzemňuje hodně (doporučuji zdravější kakaové boby). Ale obecně se prostě najíst, je skvělý prostředek, jak se vrátit do těla. A pokud si jídlo vychutnáte všem smysly, pak je to top :-)
9. Vůně - existují i vůně, které přímo uzemňují. Nebývají však úplně vyhledávané právě pro svoji těžkost a někdy až nepříjemnou vůni. Jednodruhové éterické oleje jsou vetyver, pačuli, nard. Případně jakýkoliv EO ze stromů - cedr, santal, borovice, případně kadidlo, ale to zase otevírá prostor i nahoru. Obecně mám vyzkoušeno, že stačí jakákoliv vůně na zápěstí a prostě si přivonět a zase se vrátit do těla, k sobě.
10. Hudba - u hudby hodně záleží, jakou si vyberete. Takže pro uzemnění vyhledávat spíš hlubší tóny nebo rytmické skladby. Samozřejmě si můžete zatancovat, čím více se zapojují nohy, tím víc se uzemňujeme. Jsou pak speciální skladby na čakry, takže pro uzemnění je dobré posílit první ale i druhou čakru (na youtube vyhledat healing music root chackra).
11. Vizualizace - je možné si představit a až fyzicky pocítit, jak vám z chodidel rostou kořínky, které vás drží v Zemi, nebo jak z vašeho břicha jde paprsek/provázek skrz Zemi až k jádru a tam vás pevně ukotví, nebo že vaše chodidla mají malé přísavky nebo jsou jak hubice od vysavače, že vás přicucnou k zemi. Nebo v leže, že z vaší zadní strany těla rostou kořínky a opět vás propojují se Zemí. Moc hezká je vizualizace, že jste strom. Kořeny jsou chodidla, od nich nahoru až k pasu či k hrudníku je kmen a dál nahoru koruna stromu.
12. Záměr - jednoduše poprosíte matku Zemi, aby vás držela. Nebo si můžete se záměrem navlíknout náramek nebo cokoliv (amulet...), takže kdykoliv se na něj podíváte, tak se ukotvíte v Zemi. Je třeba možné si dát záměr k činnosti - kdykoliv, když krájím zeleninu, tak se uzemňuji.
13. Barvy - ideálně opět barvy první či druhé čakry, tzn. odstíny hnědé, červené nebo tmavě oranžové. Buď si kreslit nebo je vyhledat v okolí a úplně nejlepší je oblečení v této barvě, hlavně v dolní části těla.
14. Přítomný okamžik - uvědomit si, kde jsem, jak se cítím, co vnímám všemi smysly. Vědomě prožívat tady a teď. I když to bude "jen" sezení na lavičce a pozorování dětí, jak si hrají na hřišti.